زعفران دوست عضله

زعفران و ورزشکاران

فهرست مطالب

اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی

اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی

مقدمه

اگر ورزشکار هستید و تمرین مداوم دارید 

اگر در رشته بدن سازی و تناسب اندام فعالیت می کنید و باشگاه می روید

اگر فوتبالیست یا والیبالیست حرفه ای هستید و یا حتی برای سلامتی بدن ورزش می کنید خواندن این مقاله به شما توصیه می شود .

 

 

شما با خواندن این مقاله در خواهید یافت که مصرف روزانه زعفران چقدر به شما و عضلات شما کمک می کند در خواهید یافت که تمرکز،اعصاب،و عواطف شما چه تغییری میکند اری زعفران خواص شگفت انگیزی برای ورزشکاران دارد این پادشاه ادویه می تواند هم استقامت بدنی و تمرکز فکری شما را برای ورزش افزایش دهد و هم در کاهش وزن و کاهش چربی مفید باشد.

 

 

کلیه مطالب از منابع معتبر و مقاله ای های علمی از ژورنال های معتبر دنیا تهیه شده 

شما در این مقاله ابتدا با اجزای قدرتمند زعفران آشنا می شوید سپس  اثر زعفران بر فعالیت های ورزشی را مطالعه می کنید. در قسمت بعدی که اهمیت زیادی دارد طرز تهیه عصاره زعفران و نحوه مصرف زعفران برای ورزشکاران را فرا خواهید گرفت و در انتها مقالات معتبر را به صورت موردی بررسی و توضیح دادیم.

 

 

در پایان نگاه شما به زعفران به عنوان ورزشکار کاملا تغییر خواهد یافت

زعفران و تناسب اندام

اجزای قدرتمند زعفران

1-آنتی اکسیدان های فراوان

زعفران مانند ابر قهرمان آنتی اکسیدان ها است.مملو از کروسین ، سافرانال و کامفرول اینها اسامی فانتزی یا مناسب مهمانی نیست بلکه ترکیبات قوی و فوق العاده ای هستند که با استرس اکسیداتیو مبارزه میکنند و به حفظ شادی سلول ها کمک میکنند.

 

2-جادوی تقویت کننده خلق و خو

می دانید چرا بعد خوردن یک شربت زعفران قوی یا چای زعفرانی غلیظ احساس شادی و رضایت دارید انگار برنده قرعه کشی شدید؟

این حس را مدیون کروسین و سافرانال هستید که با اثر بر روی انتقال دهند های عصبی باعث ایجاد حس رضایت و شادی می شوند.

 

3-مواد معدنی و ویتامین ها

زعفران مملو از انواع ویتامین و مواد معدنی است.اما آن چیزی که برای یک ورزشکار مهم است پتاسیم زعفران است که باعث می شود تعادل مایعات و حغظ عملکرد عصبی می شود.همچنین ویتامین ث زعفران در حفظ ایمنی بدن ورزشکار و تشکیل کلاژن عالی عمل میکند.

بدون عنوان 2

آیا زعفران برای باشگاه مفید است؟

1-به تمرین خود انرژی دهید

وقتی در رابطه با آنتی اکسیدان صحبت کردیم در واقع آنها برای نمایش نیستند.آنها به کاهش خستگی و درد عضلانی کمک میکنند.اگر تمرین شدید داشته اید با مصرف عصاره غلیظ زعفران بعد تمرین از خستگی و کوفتگی فرار کنید تا از زعفران ممنون باشید

2- تقویت و بازیابی

خواص ضد التهابی زعفران مانند یک ماساژور بعد تمرین عمل میکند و به تسکین عضلات و مفاصل دردناک کمک می کند این خود باعث ریکاوری بهتر و کاهش فواصل بین تمرینات می شود.

3-تمرکز ذهنی

زعفران علاوه بر اثر فیزیکی اثر روحی دارد و باعث تمرکز بیشتر بر تمرین و افزایش روحیه برای وزنه های بالاتر می شود و باعث می شود زیر فشار وزنه با اتحاد قدرت فکر و عضله استقامت بیشتری نشان دهید.گاهی در هنگام وزنه شمار حرکات و نوع حرکت از ذهن خارج می شود که یکی دیگر از اثرات افزایش تمرکز در کسانی است که مکمل زعفران را استفاده کرده اند.زعفران رفیق باشگاه ذهنی شما است

4-زعفران خرگوش انرژی در بین ادویه ها

حال بیایید دنده را به سمت انرژی حرکت دهیم

زعفران متابولیسم انرژی را به شدت افزایش می دهد در واقع مانند دکمه توربو عمل میکند.نوع انرژی ایجاد شده با دوام و پایدار است عملکرد انرژی زایی زعفران درست بر خلاف انرژی زا هایی است که بر پایه قند ساخته شده اند

مکمل بدن سازی زعفران

 

5-زعفران برای کنترل وزن و کنترل اشتها: روشی خوشمزه برای کاهش وزن!

باور این مورد واقعا سخت است شما یک مکل زعفرانی مصرف کنید هم انرژی بیشتری بدست آورید هم تمرکز ذهنی بیتشری داشته باشید به ریکاوری بعد تمرین شما کمک کند عضلات آسیب دیده را ترمیم کند و در نهایت باعث کاهش اشتها و فرار شما از میان وعده های شیرین و پر کالری شود.

 

زعفران به شدت می تواند کنترل اشتها و افزایش حس سیری کمک کند اما واقعا چگونه باعث این می شود؟


در واقع ترشح سرتونین در مغز را افزایش می دهد این ماده علاوه بر ایجاد حس خوب و شادی باعث کاهش اشتها هم می شود و اینگونه است که زعفران ولع شکنی میکند و اینگونه اثر زعفران بر تناسب اندام و بدنسازی مشخص می شود

بدن سازان و ورزشکاران چگونه زعفران را مصرف کنند؟ (طرز تهیه عصاره زعفران برای ورزشکاران)

بهترین شکل مصرف برای اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی و همچنین سایر ورزشکاران در ادامه توضیح داده شده است.

 

شما به عنوان کسی که تمرین مداوم دارید ابتدا باید عصاره غلیظ زعفران تهیه کنید.

اگر می‌خواهید زعفرانی کامل و با رنگ زیبا داشته باشید، . این راهکار شامل دو قدم است:
 
– اول زعفران را تا جای ممکن له می‌کنید و به شکل پودر درمی‌آورید و در یک ظرف شیشه‌ای می‌ریزید و آب جوش روی آن می‌ریزید.
 
– بعد روی آن یک قطعه یخ می‌گذارید و منتظر می‌مانید تا یخ ذوب شود. با این کار ما زعفران را دو بار شوک می‌دهیم اما این دفعه رنگ زعفران خیلی زودتر رها می‌شود.
 
با این کار، می‌توانید زعفرانی پررنگ و بدون تلخی داشته باشید.
ریختن زعفران روی یخ

بعد از تهیه این عصاره حالا به شکل های مختلفی می توانید از آن استفاده کنید.

1-مخلوط شیر زعفران مناسب ورزشکاران

با اضافه کردن این عصاره به شیر گرم و هم زدن آن صبح خود را با این معجون زیبا شروع کنید.

2-شربت زعفران و عسل مناسب برای بدنسازی

می توانید مقداری عسل و آب را مخلوط کرده و سپس عصاره زعفران را که خود تهیه کرده اید به آن افزوده و قبل تمرین یا حین تمرین استفاده کنید . استفاده حین تمرین به شدت توصیه می شود تا هم تمرکز ذهن بیشتر و هم انرژی تمرین افزایش یابد.

 

 

3-اضافه کردن عصاره تهیه شده زعفران به نوشیدنی های پروتئینی خود

شما میتوانید در صورت مصرف هر نوع مکمل و نوشیدنی های مخصوص بدنسازی مقداری هم از عصاره غلیظ زعفران که خود تهیه کرده اید افزوده و مصرف کنید.

شیر زعفران سرخ سار

 

4-تهیه دمنوش زعفران هم راحترین کار در صورت در دسترس نبودن هیچ یک از موارد بالا است. شما با داشتن کم آب جوش و ریختن مقدری از عصاره غلیظ بر روی آن می توانید این دمنوش را درست کرده و بعد چند دقیقه میل کنید.

 

5-خرید کپسول و مکمل بر پایه زعفران

کپسول ها و مکل های زعفرانی مخصوص بدن سازان وجود دارد که میتوانید از شرکت های معتبر تهیه و استفاده کنید.اما چون شما در ایران به زعفران اصل دسترسی دارید.بهتر است با تهیه زعفران اصل از فروشگاه اینترنتی سرخ عصاره غلیظ زعفران را تهیه و به شکل های مختلفی مصرف کنید هم هزینه کمتری انجام داده اید و هم

 به خواص اصل زعفران دست پیدا کرده اید.

قیمت روز زعفران نگین سرگل پوشال

قیمت روز زعفران

09378870960//09927746594 برای اطلاع دقیق از قیمت ها هم اکنون تماس بگیرید قیمت زعفران امروز تیر ماه 1403 تربت حیدریه-کیلویی مثقالی گرمی فهرست مطالب تحلیل بازار

ادامه مطلب »

بررسی اثر عصاره زعفران بر قدرت عضلانی و بازیابی: یک مطالعه کنترل‌شده تصادفی‌سازی‌شده( " در سال 2022 در مجله Journal of the International Society of Sports Nutrition منتشر شده است)

– هدف: این مطالعه هدف دارد بررسی کند که آیا عصاره زعفران می‌تواند روی خلق و خو، لذت، و بازیابی افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، تأثیر مثبت داشته باشد..

– روش: در این مطالعه، 62 نفر از افراد سالم و فعال به دو گروه تقسیم شدند و به صورت تصادفی یک دوز 30 میلی‌گرمی از عصاره زعفران یا یک دوز جعلی دریافت کردند.

 این دوزها را باید 30 دقیقه قبل از هر جلسه ورزشی مصرف می‌کردند. برنامه ورزشی شامل چهار جلسه در هفته بود که هر جلسه شامل 10 دقیقه گرم کردن، 20 دقیقه تمرین تناوبی شدید ، و 10 دقیقه سرد کردن بود. مدت زمان مطالعه هشت هفته بود.

 
– معیارها: نویسندگان با استفاده از پرسشنامه‌ها و دستگاه‌های اندازه‌گیری ضربان قلب، کیفیت خواب، و تنوع ضربان قلب، تغییرات روانی و جسمانی افراد را اندازه‌گیری کردند. پرسشنامه‌ها شامل این موارد بودند: پرسشنامه خلق و خو ، پرسشنامه لذت از ورزش (PACES)، پرسشنامه افسردگی، اضطراب، و استرس (DASS-21)، پرسشنامه ارزیابی خواب (PSQI)، و پرسشنامه ارزیابی بازیابی (RESTQ-Sport). دستگاه‌ها شامل این موارد بودند: مانیتور ضربان قلب (Polar H10)، مانیتور تنوع ضربان قلب (Polar V800)، و مانیتور کیفیت خواب (Fitbit Charge 3).
 
 
 
 
وزنه برداران سرخ سار زعفران
 
 نتایج: نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره زعفران می‌تواند در مردان فعال، لذت مربوط به ورزش و تنوع ضربان قلب را به طور معنی‌داری افزایش دهد. اما در زنان فعال، هیچ تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد. عصاره زعفران همچنین می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشد و افسردگی را کاهش دهد. عصاره زعفران تأثیر معنی‌داری بر کیفیت خواب و بازیابی نداشت.
– نتیجه‌گیری: نویسندگان نتیجه‌گیری کردند که عصاره زعفران می‌تواند یک مکمل مفید برای افرادی باشد که به طور منظم ورزش می‌کنند. عصاره زعفران می‌تواند لذت ورزش را افزایش دهد و اثرات مثبت روانی داشته باشد. اما برای ارزیابی اثرات جسمانی عصاره زعفران، نیاز به مطالعات بیشتری است.
متن کامل و منبع این مقاله
 
 

تاثیر مصرف دوازده روزه مکمل زعفران بر عملکرد عضلانی و نشانگران کوفتگی در پسران جوان والیبالیست

 هدف: این مطالعه هدف دارد بررسی کند که آیا مصرف خوراکی زعفران در طی دوازده روز برای پیشگیری از نشانه های عملکردی کوفتگی عضلانی تاخیری انجام شد.

– روش: در این مطالعه، 30 پسر والیبالیست سالم و فاقد علایم کوفتگی عضلانی آکادمی والیبال تربت حیدریه با دامنه سنی 11 تا 12 سال به طور تصادفی به 11 نفر گروه تجربی و 11 نفر گروه کنترل در آزمون های پژوهش شرکت کردند.

 گروه تجربی هر روز 300 میلی‌گرم زعفران و گروه کنترل هر روز 300 میلی‌گرم شکر مصرف می‌کردند. این مصرف را باید 30 دقیقه قبل از هر جلسه ورزشی انجام می‌دادند. برنامه ورزشی شامل چهار جلسه در هفته بود که هر جلسه شامل 10 دقیقه گرم کردن، 20 دقیقه تمرین تناوبی شدید (HIIT)، و 10 دقیقه سرد کردن بود. مدت زمان مطالعه دوازده روز بود.

– معیارها: نویسندگان با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری، عملکرد عضلانی و نشانگران کوفتگی عضلانی را در فواصل زمانی مختلف اندازه‌گیری کردند. دستگاه‌ها شامل این موارد بودند: دستگاه اندازه‌گیری نیروی ایزوتونیک پرس پا (Biodex System 3 Pro)، دستگاه اندازه‌گیری درد ادراکی (Algometer)، دستگاه اندازه‌گیری دامنه حرکتی زانو (Goniometer)، و دستگاه اندازه‌گیری اندازه محیط ران (Tape Measure). 
 
این اندازه‌گیری‌ها را باید در فواصل زمانی بلافاصله، 0/4، 41 و 20 ساعت پس از ایجاد کوفتگی انجام می‌دادند.
 والیبال و زعفران مصرف زعفران توسط والیبالیست ها
 نتایج: نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف دوازده روزه زعفران دامنه حرکتی زانو و اندازه محیط ران در فواصل زمانی 0/4، 41 و 20 ساعت تاثیر گذار بود. اما بین هیچ یک از متغیرها در فاصله زمانی قبل و بلافاصله بعد از ایجاد کوفتگی، تغییر معنی داری حاصل نشد . تغییرات درد ادراکی و نیروی ایزوتونیک پرس پا در همه فواصل زمانی معنی دار بوده است .
 
– نتیجه‌گیری: نویسندگان نتیجه‌گیری کردند که مصرف دوازده روزه زعفران می‌تواند کوفتگی عضلانی را کاهش دهد و عملکرد عضلانی را حفظ کند. آن‌ها پیشنهاد دادند که مطالعات بیشتری برای بررسی مکانیسم اثر زعفران و تعیین دوز بهینه آن انجام شود. اینجا اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی در همه رشته ها بررسی می شود.
 

اثر مصرف مکمل زعفران بر عملکرد فیزیکی و شاخص‌های استرس اکسیداتیو در فوتبالیست‌های نخبه

 هدف: این پژوهش می‌خواهد بررسی کند که آیا مصرف روزانه زعفران می‌تواند بر کارایی فیزیکی و نشانگران التهابی خون در فوتبالیست‌های حرفه‌ای اثر داشته باشد.

– روش: در این پژوهش، 24 فوتبالیست  حرفه‌ای سالم و بدون علامت کوفتگی عضلانی  به دو گروه تصادفی تقسیم شدند:
 گروه زعفران (Z) و گروه پلاسبو (P). گروه Z هر روز 30 میلی‌گرم زعفران و گروه P هر روز 30 میلی‌گرم پلاسبو مصرف می‌کردند. این مصرف را باید 30 دقیقه قبل از هر جلسه تمرین انجام می‌دادند. برنامه تمرینی شامل سه جلسه در هفته بود که هر جلسه شامل 90 دقیقه تمرین فوتبال بود. مدت زمان پژوهش شش هفته بود.

فوتبالیست ها و زعفران

– معیارها: نویسندگان با استفاده از آزمون‌های فیزیکی و آزمایش‌های خونی، کارایی فیزیکی و نشانگران التهابی خون را در ابتدا و انتهای پژوهش اندازه‌گیری کردند. آزمون‌های فیزیکی شامل این موارد بودند: آزمون شتاب، آزمون تکرار پرش عمودی، آزمون تعادل پویا، آزمون تحمل هوازی، و آزمون تکرار پرش افقی. نشانگران التهابی خون شامل این موارد بودند: مالون دی آلدهید (MDA)، کاتالاز (CAT)، سوپراکسید دیسموتاز (SOD)، و گلوتاتیون پراکسیداز (GPx).

– نتایج: نتایج این پژوهش نشان داد که مصرف روزانه زعفران می‌تواند به طور معنی‌داری کارایی فیزیکی را بهبود بخشد و نشانگران التهابی خون را کاهش دهد. این تغییرات در گروه پلاسبو مشاهده نشد.
 
– نتیجه‌گیری: نویسندگان نتیجه‌گیری کردند که مصرف روزانه زعفران می‌تواند یک روش موثر برای بهبود کارایی فیزیکی و کاهش التهاب در فوتبالیست‌های حرفه‌ای باشد.
اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی در فوتبالیت ها هم بررسی شد.
 
اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی همچنان ادامه دارد
مصرف حاد زعفران قبل از ورزش ممکن است اثرات مفیدی بر ظرفیت بی هوازی داشته باشد و ممکن است راهبردی برای بهبود عملکرد ورزشکاران در حین ورزش باشد.
 

مطالعات نشان داده است که مردان مبتلا به اختلال نعوظ با اضافه کردن مکمل های زعفران به رژیم غذایی خود علائم خود را بهبود می بخشند. مطالعات نشان داده اند که مصرف 100 میلی گرم زعفران به مدت دو روز باعث افزایش سطح LH، FSH و تستوسترون می شود.

زعفران به دلیل داشتن فواید زیاد به طور کلی باعث افزایش استقامت میشود .گیاهی که هم از لحاظ روانی و هم جسمانی بر بدن تاثیر مثبت دارد به طور حتم به افزایش استقامت بدن کمک میکند.

ورزشکاران به استقامت نیاز دارند تا در طول تمرین سخت‌تر پیش بروند و دوام بیشتری داشته باشند، که بخش مهمی از بدنسازی است.

 

نشان داده شده است که زعفران باعث تقویت ایمنی در انسان و حیوانات می شود. یک مطالعه از تست شنای موش برای تعیین اینکه آیا مکمل زعفران استقامت را بهبود می بخشد و خستگی را کاهش می دهد انجام شد که نتایج مثبت و امیوار کننده ای داشت.

 

مطالعه دیگری نشان داد که عصاره زعفران استقامت و زمان خستگی را در دوچرخه سواران افزایش می دهد.
زعفران زمانی که به عنوان دارو در دوزهای تا 100 میلی گرم در روز تا 26 هفته مصرف شود احتمالاً بی خطر است.
عوارض جانبی رایج شامل خواب آلودگی، مشکلات معده و حالت تهوع یا استفراغ است. واکنش های آلرژیک نیز ممکن است.
مصرف روزانه عصاره زعفران به شکلی که در بالا توضیح دادیم هیچ خطری ندارد و با خیال راحت میتوان مصرف کرد.
به عنوان یک مکمل غذایی، افراد می توانند با خیال راحت تا 1.5 گرم زعفران در روز مصرف کنند.
 
با این حال، نشان داده شده است که 30 میلی گرم زعفران در روز برای فواید سلامتی کافی است .
 
از سوی دیگر، دوزهای زیاد بالای 5 گرم می تواند سمی باشد.

بخش تغذیه دانشگاه مادرید اخیرا در ژانویه 2022 مقاله ای با عنوان

“”زعفران به رزمندگان تناسب اندام کمک می کند تا از مزایای فیزیکی و عاطفی بیشتری بهره مند شوند””

منتشر کرده است.مطالعات بالینی دو یافته اصلی را نشان می دهد: زعفران لذت را در بزرگسالان فعال ورزشی بهبود می بخشد و در مردان ممکن است با افزایش پاسخ پاراسمپاتیک در قلب که ضربان قلب را پس از ورزش تنظیم می کند، به افزایش مقاومت در برابر استرس و اضطراب کمک کند.

برای خواندن کامل این مقاله اینجا کلیک کنید

ورزشکار زعفران خور

نتیجه گیری

به طور کلی در رابطه با اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی طیف وسیعی از مقالات در کشور های مختلف انجام شده و ما سعی کردیم نمونه های متفاوت را بررسی کنیم. در بخش نتیجه گیری هم به طور خلاصه از علت های اثرات مفید چند مورد توضیح می دهیم تا خیال شما راحت تر شود و به عنوان یک ورزشکار به جای استفاده از مکمل های شیمیایی یا نوشابه های انرژی زا که گاهی عوارض جبران ناپذیری دارند به مصرف پادشاه ادویه ها روی آورده و از خواص آن بهره ببرید.

زعفران با افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به بدن به کاهش درد و افزایش استقامت بعد از ورزش شدید کمک می کند.

همانطور که در متن مقاله گفته شد مطالعات نشان داده است که مصرف زعفران به ویژه در کاهش درد در حین ورزش شدید موثر است.

زعفران به دلیل خواص ضد التهابی که دارد و داشتن ویتامین ث در رفع گرفتگی های ناشی از تجمع اسید لاکتیک کمک میکند.مواد معدنی زعفران هم باعث حفظ آب بدن شده و الکترولیت را در بدن حفظ میکند

زعفران باعث می شود که لوزالمعده لیپاز بیشتری آزاد کند که از جذب چربی غذا جلوگیری می کند.
 

میتوان همچنان در رابطه با اثر زعفران بر تناسب اندام و عضله سازی حرف زد اما به نظر می رسد تا اینجا شما تمام آنچه را که باید بدانید مطالعه کردید پس با آگاهی کامل و به روش هایی که در بالا توضیح دادیم از زعفران مصرف کنید.

نکته مهمی در رابطه با مصرف زعفران وجود دارد این است که شما زعفران اصل را مصرف کنید متاسفانه امروزه با افزایش قیمت شدید زعفران سودجویان با روش های عجیبی زعفران تقلبی ساخته و با قیمت پایین در بین مصرف کنندگان بخش میکنند که باعث می شود نه تنها اثر مثبت نداشته باشد بلکه اثرات منفی فراوانی به بدن شما بزند. افزودن براده آهن استفاده از گوشت گاو خشک شده و خیلی موارد دیگر نمونه هایی از زعفران تقلبی است .با مطالعه این صفحه به نکات مهم هنگام خرید زعفران توجه کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

هیچ کدوم از تخفیف ها رورا ازدست نده

اگه می خوای از تخفیف های مجوعه سرخ سار به مناسبت های مختلف تقویمی عقب نمونی حتما در خبرنامه نامه عضو شو

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از تخفیف ها جا نمون

پک زعفران سرخ سار ویژه محرم

4 مثقال ریشه سفید+1 مثقال زعفران پوشال دستگاهی +1 مثقال زعفران سرگل صادراتی با تخفیف ویژه  و قیمت باورنکردنی+ارسال رایگان

شربت زعفران برای محرم

پک زعفران سرخ سار ویژه محرم

4مثقال ریشه سفید+1مثقال زعفران پوشال دستگاهی +1مثقال زعفران سرگل صادراتی با تخفیف ویژه  و قیمت باورنکردنی+ارسال رایگان

 

0
سبد خرید
  • No products in the cart.