مصرف زعفران در بارداری

زعفران در بارداری مصرف شود

زعفران در بارداری

فهرست مطالب

 

زعفران یکی از گیاهان دارویی و ارزشمندی است که در طب سنتی و مدرن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و ناراحتی‌ها استفاده می‌شود. زعفران دارای ترکیبات فعالی مانند کروسین، کروکتین، پیکروکروسین و سافرانال است که خواص ضد افسردگی، ضد التهاب، ضد اکسیدان، ضد سرطان، ضد قارچ و ضد برونشیتی دارند. زعفران همچنین به عنوان یک ادویه معطر و رنگ دهنده در آشپزی و صنایع غذایی کاربرد دارد.
 
زعفران در بارداری یکی از موضوعاتی است که بسیاری از زنان باردار و متخصصین بهداشت و درمان به آن علاقه‌مند هستند. زعفران در بارداری می‌تواند فواید و مضرات مختلفی برای مادر و جنین داشته باشد که باید با دقت و احتیاط مورد بررسی قرار گیرد. برخی از فواید زعفران در بارداری عبارتند از:
زعفران در بارداری
 
– بهبود خلق و خوی و کاهش افسردگی و اضطراب در زنان باردار
– کاهش فشار خون و پیشگیری از پره‌اکلامپسی و اکلامپسی
– کمک به هضم غذا و درمان تهوع و استفراغ صبحگاهی
– مبارزه با کم‌خونی و افزایش هموگلوبین خون
– افزایش تحرک و رشد جنین و کمک به توسعه مغز و بینایی آن
– تسکین آلرژی‌ها و التهابات مختلف در زنان باردار
– تصفیه خون و دفع سموم از بدن
– افزایش شیر مادر و شیرین شدن آن
 
اما مصرف زعفران در بارداری نیز می‌تواند مضراتی را به همراه داشته باشد که باید از آنها اجتناب کرد. برخی از مضرات زعفران در بارداری عبارتند از:
 
– ایجاد حساسیت و بروز علائمی مانند خارش، طپش قلب، سرگیجه و سیاهی چشم
– افزایش دمای بدن و خطر بروز تب و تعریق شدید
– انقباض رحم و خطر سقط جنین یا زایمان زودرس
– خونریزی وجودی و بروز علائمی مانند خون در ادرار یا مدفوع
– بی‌حسی شدید در بدن و کاهش احساس درد
– زردی پوست و چشم‌ها و اختلال در کارکرد کبد
 
 
بنابراین، مصرف زعفران در بارداری باید با احتیاط و مشورت با پزشک انجام شود. مقدار مصرف زعفران در بارداری نیز بسیار مهم است و باید از میزان مصرف روزانه ۱۵۰ میلی‌گرم (حدود ۱۰ تا ۱۵ رشته) بیشتر نشود. همچنین مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری به شدت ممنوع است و باید از آن خودداری کرد.
 
در این مقاله، ما قصد داریم با استفاده از منابع معتبر علمی و پزشکی، به بررسی تاثیرات زعفران در بارداری بپردازیم و نکات مهمی را در مورد میزان و شیوه مصرف آن بیان کنیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و آموزنده باشد و بتوانید با داشتن اطلاعات کافی، از خواص زعفران در بارداری بهره‌مند شوید.
 
زعفران در بارداری مصرف شود

خوردن زعفران در هفته اول بارداری

آیا خوردن زعفران در روزهای اول بارداری مفید و ایمن است؟این سوالی است که بسیاری از زنان باردار و متخصصین بهداشت و درمان به آن علاقمند هستند.در این مقاله ما قصد دارمی با استفاده از منابع معتبر علمی پزشکی به بررسی فواید و مضرات خوردن زعفران در هفته اول بارداری بپردازیم و نکات مهمی در مورد میزان مصرف و شیوه مصرف آن بیان کنیم.

 

مصرف زعفران در روزهای اول بارداری باید با احتیاط و مشورت پزشک انجام شود.زیرا زعفران می تواند باعث انقباض رحم و جدا شدن جفت شده و خطر سقطط جنین یا زایمان زود رس را افزایش می دهد همچنین زعفران میتواند باعث افزایش دمای بدن و تب و تعریق شدید شده و برای جنین مضر باشد. بعضی زنان هم به زعفران حساس هستند و بعد مصرف دچار واکنش آلرژیک شود. 

 

مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری

مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری به شدت ممنوع است و باید از آن خودداری کرد.تحقیقات موجود و یک مطالعه کوچک در سال 2014 نگرانی هایی را در مورد ایمنی مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری ایجاد کرده است. این مطالعه میزان سقط جنین را در میان کشاورزان زن در معرض زعفران در این دوره بحرانی گزارش کرد. علاوه بر این، تمرین فرهنگی آیورودا از رویکرد احتیاطی حمایت می کند و به افراد باردار توصیه می کند که از زعفران در سه ماهه اول بارداری خودداری کنند
 

مصرف زعفران در سه ماه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری به ویژه از هفته 15 به بعد می توان با مشورت  پزشک زعفران به مقدار کم مصرف کرد .در صورت مصرف جدا زعفران باید دقت کرد  آن روز در غذا زعفران استفاده شده یا نه و در صورتی که غذا حاوی زعفران بوده از مصرف جدای آن اجتناب کرد.مهمترین نکته استفاده از زعفران اصل و با کیفیت در دوران بارداری است بنابراین در انتخاب نوع زعفران مصرفی دقت کرده و زعفران تقلبی که حاوی رنگ مصنوعی یا براده اهن و یا زعفران تاریخ گذشته استفاده نکنیم.با کلیک بر روی این عنوان(تشخیص زعفران اصل از تقلبی) بیشتر با زعفران تقلبی آشنا شوید

مصرف زعفران در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری میتوان با خیال راحت تری زعفران مصرف کرد .با مطالعات صورت گرفته بر گیاهان دارویی مختلف و بررسی نتایج آن مشخص شد زعفران با توجه به اثری که بر بدن دارد هم به صورت فیزیکی و هم به صورت روانی تاثیر زیادی بر روند زایمان در زنان دارد.

 

 

از لحاظ فیزیکی مصرف زعفران در ماه آخر بارداری موجب ارتجاعی شدن ماهیچه های دیواره رحم می شود و زایمان را راحت تر می کند همچنین موجب ترشخ هورمون می شود که باعث کم شدن حالت انقباضی رحم شده و از زایمان سخت جلوگیری می کند.

 

 

 مصرف زعفران از لحاظ روانی هم باعث کاهش استرس و تشویش در زنان باردار شده آنچه مشخص است هر چه به روز زایمان نزدیک تر شویم زنان باردار دچار استرس و ترس می شوند که مصرف مناسب زعفران باعث ریلکس تر شدن آنان و کاش استرس و مهمتر از همه کاهش درد های زایمانی شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصرف زعفران در ماهای مختلف بارداری  کلیک کنید

 

و بارداری312

خوردن چه مقدار زعفران در ماه آخر بارداری مجاز و امن است؟

به طور کل هر فرد در ماه نهایت سه تا چهار گرم زعفران مجاز به مصرف است زنان بادار باید کمتر از این مقدار در ماه آخر مصرف کنند .در هر بار مصرف یک یا سه رشته زعفران را میتوان استفاده کرد و از خواص آن در بارداری بهره برد.در بعضی مطالعات میزان مصرف مجاز 0.1 یک دهم گرم در روز عنوان شده است .باید توجه داشت که در مقدار زعفران موجود در غذا را هم حساب کرد .قبل مصرف حتما با پزشک متخصص خود هم مشورت کنید.

چگونه در دوران حاملگی زعفران استفاده کنیم

مصرف بیش از نیم گرم حدود 0.21مثقال زعفران در بارداری احتمال شروع انقاباضات رحمی را بوجود می آورد.

مصرف زیاد زعفران در دوران حاملگی میتواند عوارض جدی و خطرناک داشته باشد

1-افزایش دمای بدن و خطر مرگ جنین

2-انقباض رحم و خطر سقط جنین

3-استفراغ و بی اشتهایی

4-بی حسی و سرگیجه

5-وجود خون در مدفوع و ادرار

در صورتی که به طور ناخواسته زعفران زیادی مصرف کردید سریع با پزشک خود تماس گرفته و مشورت کنید.در صورت عدم دسترسی به پزشک خونسردی خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید در خیلی از موارد بدن خود قادر خواهد بود زعفران را دفع کند چه بسیار از زنانی که به قصد سقط جنین مقدار زیادی زعفران غلیظ مصرف کردند و هیچ اتفاقی برای آنها رخ نداد و فرزندی سالم به دنیا آورده اند پس به هیچ وجه استرس نداشته باشید و سعی کنید مایعات زیاد بنوشید و از کم آب شدن بدن جلوگیری کنید بویژه اگر به خاطر استرس تعریق زیادی کرده باشید.

از غذا های سبک و نرم مانند سوپ استفاده کنید و به هیچ وجه غذای چرب تند و ترش مصرف نکنید.از دمنوش نعناع یا گل گاو زبان استفاده کنید.ماست و دوغ هم می توانید بنوشید

شیر زعفران بارداری

زعفران و سقط جنین چیزی میان افسانه و واقعیت

بررسی علمی و دقیق سقط جنین با زعفران
مجله سرخ سار

خوردن مرغ زعفرانی در بارداری

مرغ زعفرانی و آب مرغ زعفرانی:
مرغ، به دلیل هضم آسان و سریع، یک انتخاب مناسب برای زنان باردار است. اضافه کردن زعفران به مرغ، طعم لذت‌بخشی به غذا می‌بخشد و فواید زعفران را نیز به آن اضافه می‌کند. با این حال، مهم است که میزان زعفران مصرفی کم باشد تا از خطرات احتمالی پیشگیری شود.
مصرف مرغ زعفرانی در بارداری
زنی باردار که مرغ میخورد

نوصیه می شود در سه ماه اول بارداری از هیچ ماده غذایی که با زعفران مخلوط باشد استفاده نشود حتی در مقدار کم ولی از هفته 17 به بعد وجود زعفران در غذا هیچ مشکلی ندارد و میتوانید  مرغ زعفرانی میل نمایید

 

البته حتی خوردن غذا زعفرانی مثل مرغ یا برنج زعفرانی یا جوجه کباب زعفرانی در ماه اول احتمال سقط جنین به شدت پایین و ناچیزی دارد یعنی اگر ندانسته جایی خوردید یا متوجه نبودید که باردار هستید و غذا حاوی زعفران مصرف کردید استرس نداشته باشید و نگرانی را از خود دور کنید چون احتمال سقط جنین به شدت پایین است.

ولی عقل حکم میکند حتی همین احتمال ناچیز را جدی گرفت و در سه ماهه اول مصرف نکنیم

بهترین روش مصرف زعفران در بارداری همراه با غذا است.چون هم مقدار مجاز رعایت شده و هم به حدی که از خواص آن بهرمند 

از دمنوش زعفران در بارداری شاید بتوان در ماه آخر استفاده کرد . قبل مصرف حتما حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.شاید استفاده از دمنوش تمشک و زنجبیل مناسب تر باشد

در ماه آخر بارداری میتوان مقدار کمی زعفران را درروی یخ قرار دارد و بعد باز شدن زعفران

در ماه آخر میتوان مقدار کمی عصاره زعفران را با شیر در صبحانه میل کرد. افزودن یک یا دو رشته زعفران در شیر گرم و هم زدن و خوردن آن بعد 15 دقیقه در ماه آخر به شل شدن ماهیچه ها برای زایمان کمک می کند و هضم را هم بهبود بخشد البته قبل مصرف با پزشک متخصص خود که تحت نظرش هستید مشورت کنید

برنجی

مزایای زعفران برای زنان باردار

1-کاهش نوسانات خلقی و افسردگی: 

زعفران دارای ترکیباتی است که به تولید سروتونین، یک هورمون مسئول خلق و خو در مغز، کمک می کند. این باعث می شود که زنان باردار احساس خوشحالی و آرامش بیشتری داشته باشند و از افسردگی و اضطراب دوری کنند.

 

 

2-تنظیم فشار خون:

 زعفران دارای خاصیت ضد التهابی و ضد انعقادی است که می تواند به کاهش فشار خون و جلوگیری از پره‌اکلامپسی، یک عارضه خطرناک در بارداری، کمک کند. زعفران همچنین به تقویت عروق خونی و بهبود گردش خون در بدن و رحم می انجامد.

 

3- بهبود گوارش و کاهش تهوع: 

زعفران باعث افزایش ترشحات معده و انزیم‌های گوارشی می شود که به هضم راحت تر غذا و جلوگیری از یبوست، گاز و نفخ کمک می کند. زعفران همچنین دارای خاصیت ضد تهوع و ضد استفراغ است که می تواند به رفع تهوع صبحگاهی و ویارهای بارداری کمک کند.

 

 

4- کمک به رشد سیستم عصبی و مغز جنین:

 زعفران حاوی مقادیر زیادی از ویتامین‌های B6 و B12 است که برای تشکیل و توسعه سلول‌های عصبی و مغزی جنین ضروری هستند. زعفران همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می توانند از آسیب‌های اکسیداتیو به سلول‌های مغزی جنین جلوگیری کنند .

 

5- افزایش شیر مادر و شیرین شدن آن:

 زعفران دارای خاصیت گالاکتوگوگ است که به افزایش ترشح شیر مادر و تقویت سینه‌ها کمک می کند. زعفران همچنین باعث شیرین شدن شیر مادر می شود که باعث می شود نوزاد بیشتر شیر بخورد و از مزایای آن بهره ببرد .

 

6- آماده کردن رحم برای زایمان طبیعی: 

زعفران دارای خاصیت ارتجاعی است که می تواند باعث شل شدن ماهیچه‌های رحم و آماده شدن آن برای زایمان طبیعی شود. زعفران همچنین می تواند به کاهش دردهای زایمان و افزایش تحرک جنین کمک کند .
 

سوالات مهم در رابطه با زعفران و بارداری

این بیشتر یک باور و افسانه قدیمی است که هیچ پایه علمی ندارد .زیبایی جنین به ژنتیک و مقدار ملانین در پوست بستگی دارد که زعفران تاثیری در این موارد ندارد

بله، خوردن زعفران توسط زن باردار می تواند باعث افزایش شیر مادر و شیرین شدن آن شود.زعفران دارای خاصیت گالاکتوگوگ است که به افزایش ترشح شیر مادر و تقویت سینه ها کمک می کند.زعفران همچنین باعث شیرین تر شدن شیر مادر می شود که باعث می شود نوزاد شیر بیشتری بخورد

مشخص است که جنسیت جنین بلافاصله بعد لقاح شکل میگیرد و مصرف هیچ ماده ای نمیتواند جنسیت را تغییر دهد.اما قبل بارداری قرار دادن زعفران در جیره غذایی میتواند به پسر دار شدن کمک کند . تغذیه قبل بارداری برای تعیین جنسیت بر اساس قلیایی و اسیدی کردن رحم است که شاید در تعیین جنسیت کمک کند.از طرفی طبع گرم زعفران هم به پسرزایی کمک میکند

 

خیر ،خوردن زعفران هنگام اقدام به بارداری نه تنها مشکلی ندارد بلکه در مواقع تخمک گذاری که تعداد رابطه جنسی باید زیادتر باشد خوردن زعفران باعث افزایش میل جنسی و ایجاد یک رابطه با کیفیت بالا می شود که کمک زیادی به باردار شدن میکند پس حتما قبل برقراری رابطه زعفران مصرف شود

خیر،خوردن زعفران نه تنها باعث جلوگیری از بارداری نمیشود بلکه باعث افزایش شانس بارداری میشود.از روش های موثر تری برای جلوگیری استفاده کنید

مردم زعفران را به دلیل تأثیر احتمالی آن بر رنگ پوست نوزادشان پذیرفته اند. برخی از فرهنگ ها معتقدند مصرف زعفران رنگ چهره کودک شما را روشن می کند. با این حال، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که مصرف زعفران در دوران بارداری این تاثیر را داشته باشد.

 
 
زعفران و حاملگی

زعفران رایگان برای زنان باردار

انواع زعفران ایرانی به صورت رایگان

مرور یک مقاله علمی در رابطه با اثر زعفران بر آمادگی دهانه رحم

اهداف

هدف از مطالعه حاضر بررسی تأثیر مصرف خوراکی زعفران بر آمادگی دهانه رحم (پیامد اولیه) و برخی پیامدهای زایمان و نوزادی (پیامدهای ثانویه) در زنان در مرحله بارداری ترم بود.

بیماران و روش ها

در این کارآزمایی دوسوکور، 50 زن با سن حاملگی 39 تا 41 هفته، بدون نشانه سزارین، نمره بیشاپ کمتر از 4 که قصد زایمان طبیعی در بیمارستان شهدای بناب را داشتند، به صورت تصادفی انتخاب شدند. دو گروه سه قرص 250 میلی گرمی زعفران یا دارونما را در 24 ساعت دریافت کردند. آمادگی دهانه رحم با استفاده از نمره بیشاپ ارزیابی شد. برای مقایسه نمرات بین گروه ها از آزمون U Mann-Whitney استفاده شد.

نتایج

تفاوت معنی داری بین گروه ها از نظر نمره بیشاپ در ابتدا  و 12-10 ساعت پس از شروع مداخله وجود نداشت. نمره بیشاپ در گروه زعفران 20 تا 24 ساعت پس از شروع مداخله و درست پس از شروع انقباضات فعال رحمی  به طور معنی‌داری بالاتر بود. در گروه زعفران سزارین و 1 رنگ آمیزی مکونیومی جنین مشاهده نشد، اما در گروه دارونما به ترتیب 3 و 4 مورد مشاهده شد. از نظر زمان شروع انقباضات خودبخودی فعال رحمی، مدت زمان مراحل اول و دوم زایمان، نیاز به تقویت زایمان و دقیقه اول و پنجم آپگار نوزادی تفاوت آماری معنی داری بین گروه ها وجود نداشت. . هیچ عارضه جانبی در هیچ یک از گروه ها گزارش نشد.

نتیجه گیری

زعفران می تواند آمادگی دهانه رحم را در حاملگی های ترم افزایش دهد. با این حال، محدودیت‌های مطالعه هیچ نتیجه‌گیری قطعی را برای استفاده از آن در عمل بالینی اجازه نمی‌دهد، و تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تأثیر آن بر زایمان و پیامدهای نوزادی مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

هیچ کدوم از تخفیف ها رورا ازدست نده

اگه می خوای از تخفیف های مجوعه سرخ سار به مناسبت های مختلف تقویمی عقب نمونی حتما در خبرنامه نامه عضو شو

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از تخفیف ها جا نمون

پک زعفران سرخ سار ویژه محرم

4 مثقال ریشه سفید+1 مثقال زعفران پوشال دستگاهی +1 مثقال زعفران سرگل صادراتی با تخفیف ویژه  و قیمت باورنکردنی+ارسال رایگان

شربت زعفران برای محرم

پک زعفران سرخ سار ویژه محرم

4مثقال ریشه سفید+1مثقال زعفران پوشال دستگاهی +1مثقال زعفران سرگل صادراتی با تخفیف ویژه  و قیمت باورنکردنی+ارسال رایگان

 

0
سبد خرید
  • No products in the cart.